رفتن به محتوای اصلی
تا انتخابات
روز
ساعت
دقیقه

شما اینجا هستید

ضرورت حمایت و ساماندهی کودکان کار و خیابانی


22 آذر, 1398 - 12:17 -- خبر
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری :

ضرورت حمایت و ساماندهی کودکان کار و خیابانی

در جهت حمایت از کودکان کار و خانواده های آنان مراکز آموزشی و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر در محلات محروم استان راه اندازی شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

مریم بیدخام در سومین جلسه کمیته  تخصصی رسانه که در  دفتر امور اجتماعی و فرهنگی  استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد : با توجه به اینکه اغلب کودکان کار بدلیل نیاز خانواده هایشان وادار به کار می شوند طرح آموزش و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر در مراکز سیار فنی و حرفه ای استان در حال اجراست .
وی ادامه داد با توجه به ضرورت ایجاد اشتغال پایدار برای اقشار آسیب پذیر و کاهش کودکان کار از محل اعتبارات سازمان اجتماعی کشور این طرح مورد حمایت قرار گرفت .

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی  قزوین با اشاره به عوامل مختلف در بروز پدیده کودکان کار، علت اصلی آن را در استان فرهنگی دانست.

 ستاد ساماندهی کودکان کار در استان هر ۲ماه یک بار تشکیل جلسه می دهد که این بسیار بیشتر از حد تعیین‌شده‌ی آن یعنی سالانه یک یا دو بار است.

وی با بیان اینکه با وجود تاثیر مشکلات اقتصادی، علت اصلی پدیده کودکان کار در استان قزوین فرهنگی است، افزود: چون آن طور که باید فرهنگسازی نشده است و خانواده‌ها با بروز مشکل اقتصادی کودک را تشویق به کار می کند.

مدیرکل اجتماعی استانداری با اشاره به اینکه ستاد ساماندهی کودکان کار وظایف تمام دستگاه‌ها را مشخص کرده است، ادامه داد: در گذشته کار کودکان به صورت استاد و شاگردی بود و در دل آن، افراد تربیت و آب‌دیده می‌شدند؛ اما اکنون کار کودک شکل بهره کشی و محرومیت از حقوق اولیه کودکان را به خود گرفته و سایر کودکان نیز عموما فقط به تحصیل و امثال آن مشغول هستند.

بیدخام با تاکید بر نقش کمیته رسانه در ایجاد بارش فکری برای بهبود وضعیت آسیب‌های اجتماعی از جمله کار کودکان افزود: می‌توان برخی اقدامات فرهنگی مانند مشارکت سمنها در فرهنگ سازی نحوه کمک به کودکان کار ،  مساعدت خیرین و معتمدین و سایر اقدامات فرهنگی می تواند راهگشا باشد .

وی با اشاره به ضرورت حساس‌سازی جامعه نسبت به موضوع تلاش همگانی برای بهبود وضعیت کودکان کار و تبدیل آن به یک مطالبه عمومی، بیان کرد: سال گذشته در قالب طرحی، اداره‌کل فنی و حرفه‌ای در برخی محله‌های آسیب‌خیز مستقر شد و به مردم این محلات مهارت‌آموزی کرد که می‌توان این کار را در قبال خانواده‌های کودکان کار نیز انجام داد.
وی در پایان با بیان اینکه مشکلات و چالش‌های حوزه کودکان کار در این استان نسبت به استان‌ها دیگر از میزان شیوع کمتری برخوردار است اظهار کرد : جهت کنترل و پیشگیری باید متولیان امر اهتمام بیشتری در ساماندهی این کودکان  داشته باشند چرا که ساماندهی و حمایت از این قشر می‌تواند از بزهکاری‌های احتمالی بکاهد.

کلید واژه ها: